Logo

  Blog Sahibi; SinanGCL Türkiye, Kocaeli

Bloğuma Neden Kimse Gelmiyor? [Cevaplandı]

Bloğuma Neden Kimse Gelmiyor? [Cevaplandı]
31 Ağustos 2022 Çarşamba
63 Yorum Yapıldı
Kez Okundu.

Evet herkes bu soruyu soruyor... Bu sorunun cevabı aslında sizde bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. ;) "Peki bloğuma ziyaretçi nasıl çekerim?" diye soracaksınız. Bu tür sorunların tüm cevabını sizlere bu yazımda sır gibi vereceğim. Evet bu yazıyı okuduğunuzda kesinlikle bloğunuza ziyaretçi sağlayabileceksiniz. O halde hemen :Ç çayımızı şu fokur fokur kaynayan demlikten dolduralım ve hemen yazımızı okumaya başlayalım. :)

Bu yayını benzetme yaparak ilerleyelim... Şimdi bloğumuzu her yeri ağaçlarla çevrili ormanlık yolu olmayan bi yerde olan bir ev gibi düşünelim. Bu evde ne kadar bağırırsak bağıralım sesimizi kimselere duyuramayız. Bloğumuzda aynı bunun gibi ne kadar yayınlarsak yayınlayalım bilmeyen birisi gelip bu yayınları okuyamaz... 

Tıpkı aşağıda gösterdiğim ev örneğindeki gibi :)
Peki ne yapmalıyız ?
 Öncelikle bu eve bir patika yol yapmamız gerekiyor. Bu yollar sayesinde kesinlikle ziyaretçilerimiz olacaktır. "Peki bu yollar ne oluyor Dedektif ?" diyenleri duyar gibiyim :) Bu yolları sizlerin kullandığı sosyal medya hesapları olarak görebilirsiniz. Kısaca bloğunuzun mutlaka bir sosyal medya hesabı olmalı.

Ne? Çay mı bitti? Ooo sen çok hızlı içiyorsun hemen taze taze bir bardak daha doldurayım getir :Ç :D

Nerede kalmıştık :) Heh tamam bloğumuzu açıp sonrasında sosyal medya hesabını oluşturduk. Şimdi ne yapacağız? Şimdi ise bu patika yoldan etrafta ne var ne yok diye keşfe çıkacağız... Bu keşif çok önemli gittiğimiz yerleri unutmamamız gerekiyor çünkü kaybolabiliriz... Neyden bahsediyorum anladınız mı? :) Evet evet bloglara gitmekten ve onlara yorum yapmaktan bahsediyorum. Hangi blogda ne konu paylaşılmış hangi konulara yorum yapmışız onlardan bahsediyorum. Bloglara uğradığınızda mutlaka yorum bırakmalısınız. Çünkü ziyaret ettiğiniz bu blog yazarı size en kolay oradan ulaşabilir. 
Ayrıca gittiğiniz bloglarda mutlaka ama mutlaka yukarıdaki resimde gösterdiğim yorum alanında bulunan sağ alt taraftaki Bana Bildir seçeneğini seçelim. Çünkü yaptığımız yorumlara karşılık olarak cevap veren blog sahibine dönüş yapmamız gerekiyor. Bu seçenek sayesinde yapılan yorumlar artık bize mail olarak gelecektir.

Peki tamam hepsini yaptık başka ne yapacağız ? Son olarak eve gelen ziyaretçilerinizi çok iyi ağırlamanız gerekiyor. Yani bloğunuza geldiğinde yorum yaptığında sizde ona yoruma yani iade-i ziyarete gitmemiz gerekiyor. 

"Ben bloglara gidiyorum yorum yapıyorum ama benim bloğuma yorum yapmıyorlar" gibi söylemler duyuyorum... Evet o zaman daha çok fazla bloğa gidip daha çok yorum yapmanız gerekiyor. Gittiğiniz bloglarda paylaşılan konuyla alakalı yorumlar yazın veya karşınızdaki yazarın cevaplayacağı sorular sorabilirsiniz. 

Bir bloğa yorum yapmak sadece o blog için geçerli değildir. Diğer blog yazarları sizleri oralardan görüp ziyarete gelebilir. Yani sadece yorum yapmak diyip geçmeyin. Ben bir çok bloğa yapılan yorumlardan gidiyorum. 

Örneğin BLoG LisTeM sayfasına giriyorum bakıyorum kim ne paylaşmış ne yazmış diye oradan bloğun birisine uğrayıp yayını okuyorum. Daha sonra yorumlara bakıyorum kimler ne yorum yapmış. Tanımadığım bir isim görürsem hemen yorumlarda bulunan profiline bakıp oradan sitesine gidiyorum ve takibe alıp yorum yapıyorum. Bu sürekli bu şekilde gidiyor... Sizlerde aynı bu şekilde yapmalısınız. 

Yaa bu nasıl blog amaannn diyip geçmeyin. İnanın ki ben bir çok kozmetik bloğuna yorum yapıyorum. Benle ilgili olmasa bile eşime diyorum şu konu senin dikkatini çekebilir diyorum. Hatta konunun altına bile yorumumu bırakıyorum hemen eşime iletiyorum gibisinden. Tabi bir çok kişi bazen bu yorumuma cevap vermiyor sorun değil vermesin. Sonuçta baya yayınında o bilgiyi verdi bende karşılık olarak ona yorum yazdım. 

:Ç Çay tazeleyelim hemen bitmiştir konuya daldık :) Afiyet olsun bitince söyle çekinme :) Şimdi kısaca toparlamak gerekirse bloglara mutlaka uğrayın yorum atın ve attığınız yorumları takip edin. Bunu 1 günlük yada 1 haftalık şeklinde yapmayın. Devamlılık içerisinde devam edin o zaman göreceksiniz bir çok ziyaretçiniz olacaktır...SinanGCL Bu Paylaşım '' Tarafından Yazılmıştır.
Yazar Hakkında: Benim kim olduğumu merak ediyorsan, beni bilenlere sor onlar benden daha iyi anlatır. ;)

Bloğuma Neden Kimse Gelmiyor? [Cevaplandı]
Konusuna 63 Yorum Yapılmış

 1. Dostum cidden faydalı bir yazı olmuş eline emeğine sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Kamil abi Çay bitti mi :Ç dolduralım hemen ;)

   Sil
 2. Çabaladıkça büyür bloglar. :) Sosyal medya kullanmıyorum, bence çok da gerek yok oraya. İnsanlar oralara çok vakit ayırıp bloglarını ihmal ediyor.
  Blog arkadaşlarım kafa dengi olunca daha memnun oluyorum. Çok takipçi olmasındansa daha fazla etkileşimde bulunacağım az takipçim olsun daha iyi. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen katılıyorum takipçiden çok dostumuz olsun yeter ;)

   Sil
  2. Aynen katılıyorum Duygu'ya. Benim yazacağım yorumu yazmış. :)

   Sil
 3. Yorumlar her anlamda çok iyi gerçekten, ben de yorumlarda gördüğüm yeni blogları takibe alıyorum, yazma motivosyonuda veriyor kişiye diye düşünüyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet kesinlikle katılıyorum. Şu sıralar işlerde yoğunluk var neden bilmiyorum ama baya koşturmaca oluyor :D

   Sil
 4. Burada önemli olan konulardan birisi de sanırım aktif olarak blog kullanan Arkadaşların sayısı. Her blogun ilk gelişiminde en büyük etken kesinlikle blogdaşlar:) Onların yorumları ve ciddi zaman ayırıp yazının hak ettiği süreyi ona ayırıp okumaları:)

  Arkasından senin de belirttiğin gibi sosyal medya platformlarını bilinçli ve aktif kullanmaları. Onu zaten detaylı anlatmışsın:)

  Son olarak ise; Çok uzun süre blog istatistiklerinin peşinde koşmuş biri olarak, ziyaretçi çekebilmenin en önemli etkeni; yazı başlıklarını "insanlar arama motorlarında ne arar, ne olarak aratır" diye düşünerek belirlemek ve sonrasında Google dizinlere ekleyip beklemek:)

  Yazılan konu önemli ve benim kendi istatistiklerim için ziyaretçi kaynakları çoktan aza doğru; Organik arama (arama motorları), sosyal medya ve en son bloggerlar:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle söylediklerine katılıyorum abi :) Bide ayrıca okumadan yorum yapan çevre var :)

   Evet sosyal medya iyi kullanıldığında çok verimli oluyor :))

   Ben sürekli geliyorum abi sana :) Güzel yerler var :)

   Sil
  2. Küçük bir eleştiri:
   Yayın başlığı Google aramaları için elbette çok önemli. Buna dikkat etmeli yazar. Ancak benim gibi daha çok edebî içerik üreten biri için bu pek mümkün değil. Neden? Bir şiirin, bir denemenin başlığını SEO'ya feda edemem çünkü. "Ben Eylülü Severdim" başlıklı bir şiir yazmışım mesela blogda son olarak. Şimdi bu başlığı Google için başka bir şey mi yapacağım? Bu yazıya ihanet olur.
   Ben sizin gibi gezi yazıları yazıyor olsaydım onlarda bile Google'ı çok dikkate almazdım sanırım. Bunun yerine yazının içinde kuracağım cümlelerle ziyaretçiyi sayfaya çekmenin yolunu arardım.
   Neyse, bu konu uzadıkça uzar. Herkes kafasına göre takılsın işte. :)

   Sil
  3. Bu konuda kesinlikle haklısınız Edip Bey 🙏 Yorumum daha çok benim yazı temamla ilgili oldu :) Dediğiniz gibi şiir, edebiyat, kitap, film yorumları için bu çok mantıklı değil. Ama gezi yazılarında başlığı feda edecek pek fazla bir durum olmuyor. İnsanlar genelde ilk 2 arama sayfasına bakıyor. Ve özellikle ilk sayfadaki yazılara başlığa çok dikkat etmeden giriş yapıyor :) Teşekkür ederim yapıcı eleştiri için 🙏 ☺️

   Sil
  4. Valla açıkça söylemek gerekirse ben her yazımda seo konusuna dikkat etmiyorum. Hatta bir çok konuda dikkat etmiyorum. Tamam etmek gerekiyor ama etmiyorum. :) Çünkü konuyu zar zor yazıp yayınlıyorum :) Burada her ikinize de hak veriyorum :)

   Sil
  5. Kesinlikle kitaplarla ilgili bir sayfanın SEO konusunda neler yapabileceği kısıtlı. 😅 O yüzden farklı başlıklar altında toplamaya çalışıyorum.

   Sil
 5. Emeğinize sağlık. Faydalı bir yazı. Sevgiler…

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim elimden geldiğince ortaya karışık anlatmaya çalıştım :)

   Sil
 6. Yorumların kesinlikle yol almada faydası var. Hele de karşılıklı yorum cevap alışverişi mevcutsa o yazı alıp başını gidebiliyor. Her yazı için geçerli olmasa da aradan sıyrılanlar oluyor... Ama mesele o zamanı yaratabilmekte... Hayırlı geceler diliyorum. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok doğru diyorsunuz gerçekten söylediklerinize katılıyorum :) :T

   Sil
 7. Şimdi biri gelip "Ayy, herkes herkese yorum yapsın, bloglar büyüsün." diye bir yorum yapıp gidecek. Bu yorumun kime ne faydası olacak? Yazıyı yazana teşekkür bile etmeyen bir yorumun okuyucuya ne gibi bir faydası olabilir ki?

  Söylediklerinizde haklısınız. Bloğunuzu birileri okusun istiyorsanız mutlaka bir yerlere ziyarete gitmek gerekiyor. Blogger âlemi -acı gerçek ama- bunun üzerine kurulmuş. Bu, bana çok sağlıklı bir yapı olarak görünmüyor. Ben bir yazıya yorum yapacaksam birileri benim bloğuma gelsin diye yorum yapmam. Yazıda olumlu veya olumsuz eleştiri getirebileceğim bir konu varsa ona katkı sağlamak için yorum yaparım sadece.

  Yorumların sığlığı nedeniyle blog okumayı bırakıyorum çoğu zaman. İnsanlar yorumlara o kadar çok takılıyorlar ki, bir süre sonra, sosyal ağlardaki paylaşımlarının beğeni sayılarıyla övünen nesil gibi yazılarındaki yorumların çokluğu ile övünen blogcular türüyor. "Benim yorumlarım senin yorumlarını döver"e varıyor işin sonu. Komik.

  Neyse, eylül geldi, hadi herkes âşık olsun, yorum yapsın, hayat güzelleşsin. :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazı kitle grupları o şekilde maalesef ki :(

   Tabi ki o şekilde düşünce ile yorum yapılmamalı. Yazımda da belirttiğim gibi "Tabi bir çok kişi bazen bu yorumuma cevap vermiyor sorun değil vermesin. Sonuçta bana yayınında o bilgiyi verdi bende karşılık olarak ona yorum yazdım." demiştim. Bu bana bilgiyi verdi bende ona karşılık olarak yorum yaptım. Bi teşekkür niyetinde. :)

   ahhahahah gerçekten bir çok blogda bununla karşılaşıyorum :) Hatta geçenlerde şöyle bir mail geldi " Yayınlarına çok fazla yorum alıyorsun ama hepsi boş muhabbet" :) Yaa bunu yazan gönderen arkadaş bu yorumu okursa çok sevinirim. Beni çok güldürdü. Burada yazılan yorumların hiç birisi boş değil... Hepsinin benim için bir değeri var. :)

   Eylül ayı hepimiz için güzelliklerle dolu olsun :):T

   Sil
  2. Kesinlikle! Eylül ayı tüm bloglar için bir canlanma ayı olsun. 😇✨🎈🎉🥳

   Sil
 8. Yazılan yazının çok kişi tarafından okunması insanın haliyle hoşuna gider. Ancak bunu sağlamak için aşırı bir gayret sarf etmenin işin doğal akışını bozacağını ve anlamını yitireceğini düşünüyorum. Haklısınız, sosyal medya hesaplarını kullanarak okur sayısını arttırmak mümkün. Bunu daha önce denedim ve gördüm. Fakat o zaman sahip olduğum bir işletmeyi tanıtmak, ilgi çekmek gibi ticari bir gayem vardı.

  Bu arada sorunun blogger dan kaynaklandığını düşünüyorum ama son iki gündür yayın listemde yorum sayısı çıktığı halde görüntüleme sayısı görünmüyor. Aynı şekilde istatistikler sayfasında da görüntüleme sayısı doğru olarak gösterilmiyor. Sözgelimi on yorum aldığım gündeki görüntüleme sayısı 3 görünüyor. Diğer arkadaşlar da aynı sorunu yaşıyor mu bilmiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, aynı durum m bende de söz konusu. Yorumlar doğru sayıda ama okunma sayıları gecikmeli artıyor. Dediğiniz gibi yorum sayısı, okunma sayısından fazla :) Geçici bir durum diye düşünüyorum.

   Sil
  2. Merhabalar Blogger panelinde arka planda istatistik bölümü düzenlemeleri ve iyileştirmeleri yapılıyor o yüzden biraz sorun yaşıyoruz. :)

   Sil
 9. Yazıyı okudum, çayımı içtim, yorumumu da işte buraya bıraktım😀🤚

  YanıtlaSil
 10. Bu konu daha önce de konuşuldu, çıkan sonuç aynı ve bakıyorum herkesin blogtan beklentisi farklı. Benim de blog için bir takipçi sıkıntım yok açıkçası. Şimdilerde podcast için harekete geçtim sadece. Radyo benim için çok özel ve ayrıcalıklı olduğundan. :) Ama onda bile o kadar kasmıyorum durumu.
  Eline sağlık bu yazı için. :T

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Radyo çok iyi abla bu şekilde devam et kesinlikle. Şu sıralar biraz yoğunlaştı herşey o yüzden biraz geç bakıyorum bloglara ;) [Anladın sen o yoğunluğu abla] :T

   Sil
 11. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 12. Ne kadar faydalı bir yazı yazmışsınız, ellerinize sağlık. Yazmak da okumak da bireysel eylemler olsa da paylaşmak kıymetli... Hele de konu bloglar olduğunda. Bunun için de öncelikle birbirimizi bulmamız gerekli. Blog yazmak bana ormanda yollarını bulmak için yere bir şeyler atan çocukları hatırlatıyor bazen. Arkamızda bıraktıklarımız hep karanlıkta parlayan ay taşları olsun dilerim blogcu dostlar.
  İyilikle, Yıldız (Bu arada niyeyse doğru profilimi seçemiyorum, o yüzden merak eden olursa diye bloğumu şuracığa iliştireyim https://icimdekalacagina.com/ )

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sorun yok ;) Birbirimizi bulmamız için Blog listem sayfasını oluşturdum orada 150den fazla blog var ;) En güncel olanlar hep üstte olduğu için daha fazla etkileşim oluyor ;) :T Oraya mutlaka her gün bakmalısınız ;)

   Sil
  2. Bakacağım, sağolun, o kadar kalabalık ki başım bu aralar... Poğaça yapmıştım, soğutmadan yiyin sıcak diye şuracığa bıraktım kaçtım. :)

   Sil
  3. Sabah sabah iyi gider çayın yanında :) teşekkür ederim :ç çayla hemen yiyelim :D

   Sil
 13. Blogumun sosyal medyası yok ama bugünlerde açsam mı düşünmüyor değilim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence açmalısınız oradan blog yazarlarıyla anında konuşma iletişim sağlayabiliyorsunuz.

   Sil
 14. Muhteşem bir yayın olmuş. Evet, karşılıklı etkileşim sayesinde bloglar yükselebiliyor. Bu konuda her türlü desteği sağlamaya çalışıyorum. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumun için çok teşekkür ederim :) Bu desteği her zaman görüyoruz teşekkürler :)

   Sil
 15. Emeğine sağlık abi yine bilgi dolu bir yazı olmuş. Senin bloğunda ne görsem uygulamaya çalışıyorum hemen :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim kardeşim :T Bu takibin sayesinde gelişmeler fark edilir derecede değil mi? ;)

   Sil
 16. Herkesin görüşüne saygım var. Seo için uygun yazana da, seo benim için önemli değil diyene de. Herkes yeter ki yazsın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Valla Cem inan bende senin gibiyim bazen uyumlu yazıyorum bazende diyorum ki amaannn paylaş gitsin :)

   Sil
 17. Ben bloglara yorum yapmayı seviyorum. Geri dönmeleri hoşuma gidiyor. Dönmeseler de kafaya takmıyorum ama yorumuma cevap yazılmayınca çok sinirleniyorum :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen bende öyle hatta bide dönüş yapıp yazıyorum bakıyorum tık yok hemen Bana bildiri kaldırıyorum ve kara listeme ekliyorum :D :T

   Sil
 18. Lütfen blog linkini sitenizden siliniz.

  YanıtlaSil
 19. Yazdıklarında o kadar haklısın ki, çok güzel yazmışsın, öncelikle emeğine sağlık:)))) Örneği de o kadar güzel ve anlaşılır vermişsin ki ben bayıldımm:)))
  Daha önceden bu konuda sinirleniyordum, hatta birkaç kere instagram hesabımda ve bazı yorumlarda dile getirmiştim:) Her bloğu takip etmiyorum, sevdiğim, ilgi duyduğum, bana sıcak gelen blogları takip ediyorum. Takip ettiğim bloglara mutlaka yorum yaparım. Bazı bloglar var ki özellikle yorum yapmıyorlar, başka bloglarda yorumlarını görüyorum, benim bloğuma gelmiyor. O zaman da şunu düşünüyorum; ''benim bloğumu sevmiyorsun, ilgi duymuyorsun, boşuna niye takip ediyorsun?'' Bu bana çok doğru gelmiyor ve geçen sene birkaç bloğu takipten çıktım o yüzden. Sevmeyebilirsin bunu anlarım ama sırf takip etmiş olmak için takip etmeyin bence. bu benim görüşüm. Bana gelen yorumları da asla cevapsız bırakmam, bazı elimde olmayan durumlarda sadece geç cevap verdiğim olur, bunun için de her yorumda ''özür dilerim'' diye yazarım.
  Herkesin düşüncesi ayrı tabii, ben sevdiğim, takip ettiğim bloglara mutlaka ziyarete gidiyorum:))) Geriye dönük yazıları da okurum mutlaka:)
  Neyse bu konu uzar gider, ben susayım:)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maşallah destan yazmışsın ama severek okudum. Çok teşekkür ederim :T sıkıntı yok dilediğiniz kadar uzun yazabilirsiniz;) :T

   Sil
  2. Konu ilgi alanıma girince biraz fazla yazdım kabul ediyorum:))) Artık tanıyorsunuz, bazı konularda susamıyorum:))))

   Sil
 20. Merhabalar.
  Konunun bir de ele alınması gereken diğer tarafı var. Zaman zaman ben de yapıyorum bunu. Yazılarını yoruma kapatan ancak, blog sayfasını aktif tutmaya devam eden blogcularımız da var. Tabi herkesin yazılarını yoruma kapatma nedenleri değişiklik arz ediyor. Hatta ben bazı ulaşabildiklerime yazılarını yorumlara açmasını salık veriyorum. Nedenine gelince: Ben okuduğum yazıyla ilgili duygu ve düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. Eğier paylaşabilirsem, okuduğum yazıdan daha çok zevk alıyorum. Yazılarını yorumlara kapatan blogcuların haklılık nedenleri de var. Tatsız yorumlar yapanlardan tutun da, bu işi sonu gelmeyen iddialaşma ve manasız sürüdürülen tartışmlar ve dalaşmalara varıncaya kadar sürdürüyorlar. Bu nedenle yorum ayarlarında yazılan yorumları denetime tabi tutan seçeneği devreye alarak tatsız yorumları onaylamazsınız. Bu sefer de yorumu yayınlanmayan yorum sahibi küsüyor.

  Velhasıl kelam blog ziyaretlerinde ve yorum yazmalarında karşılık beklemeden okuma listesine düşen ve ilgimizi çeken paylaşımları içimizden gelerek okumalı ve devamında paylaşımın konusu ile ilgili duygu ve düşüncelerimizi de usulüne uygun bir şekilde yorumlarımızla taçlandırmalıyız.

  Güzel bir konuydu. Kaleminize, emeğinize ve gönlünüze sağlıklar dilerim.
  Selam ve saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba abi hoş geldin :Ç çay ikram edelim hemen. Kesinlikle söylediklerine katılıyorum abi :) Zeugma vardı ama bunların arasında şuanda yorum yapabiliyoruz artık bloğuna yorumları açtı :)

   Sil
  2. Sanırım yine yorumlara kapatmış az önce açıktı :)

   Sil
 21. Yararlı bir bilgilendirme olmuş, teşekkürler. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim ne demek yorumlarınız için teşekkürler :Ç çay ikram edelim hemen ;)

   Sil
 22. Faydalı bir yazı olmuş. Üstadım Rehitu'nun da öğretisiyle noktalıyorum, bloglarda iade-i ziyaret bu işin şiarıdır :) Bu arada boğazımız kurudu yok mu bir çay?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olmaz olur mu hiç Kaynıyo yukarda bak :) :Ç afiyet olsun :) Bitmeden geti gel :D

   Sil
  2. İnşaallah, ıhlamurlar çiçek açtığı zaman...

   Sil
 23. Faydalı bir içerik olmuş, teşekkürler

  YanıtlaSil
 24. faydalı bir yazı olmuş, eline sağlık. herkes yalnız çıkıyor bu yola adım adım kafanıza göre birilerini buluyorsunuz. ne diyoruz pes etmek yok. :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim :Ç çay ikram edeyim hemen buradan hoşgeldin:)

   Sil

Lütfen Link Bırakmayın!
Dikkat Spama düşen yorumlar denetimden geçerek yayınlanacaktır.

:)

;)

:D

:(

=(

:@

:X

:O

:P

:F

:Y

:A

<3


:T

:H

İletişim Formu

BLoG Dedektifi Takip Butonu

Sosyal Medya

Sosyal Medya


BLoG MaHaLLeSi

Takipçilerimiz

Takipçilerimiz

Son Gelişmeler

Yorumlar


Yorumlar

Bilgilendirme

Gizlilik Politikası Telif Hakkı Arşiv
Copyright 2022, Tüm Hakları Saklıdır.
We Google & Blogger