Logo

  Blog Sahibi; SinanGCL Türkiye, Kocaeli

Nofollow ve Dofollow Nedir?

Nofollow ve Dofollow Nedir?
20 Temmuz 2022 Çarşamba
20 Yorum Yapıldı
Kez Okundu.


Bugün bilgilendirici bir yazı ile sizlerleyim... Hepimizin merak ettiği bu iki terim hakkında sizlere çok açık ve net bir şekilde açıklama yapacağım. Bundan sonra hiç bir şekilde karıştırmayacaksınız. ;) Ama tabi önce :Ç çayımızı alalım sonra konuya geçelim... :)

 Hepimiz bloğunda linkler veriyoruz mutlaka değil mi? Evet dediğinizi duyar gibiyim. :) Heh işte bunlar verdiğimiz linkler için kullanılan bir terimdir. Şimdiii Google amcamız bizlerin sitelerine indexlenmesi için bazı botlar gönderir. Bu botlar sitemizde her yeri dolaşır ve önemli gördüğü şeyleri indexler ve bu şekilde google aramalarında ön plana çıkarız. Ama asıl konumuz bu değil :) Konumuz bu botların bu komutlarda ne yaptığıdır.

Nofollow Nedir?
 Eğer ki bu komutu linklerimizde kullanırsak, bu gelen botlar verdiğimiz linki görmezden gel demek olur. Yani yanından geçeeerrr gideeerr :) Nofollow'un kullanılmasındaki en önemli özellik budur. 

Dofollow Nedir?
Bu komutu linklerimizde kullanırsak verdiğimiz linki görür ve o link üzerinden yolculuğa çıkar. Yani bloğumuza gelen botlar verdiğimiz linke çay içmeye gider. :) 

 Sitemize gelen bu botlar verdiğimiz link üzerinde bu terimleri görerek verdiğimiz linkleri değerlendirir. Dofollow ile işaretleyeceğiniz kişiler mutlaka tanıdığınız bildiğiniz güvenilir bloglar olsun. Çünkü eğer başka tür bir site olursa gelir ve kafanıza vurur. :D "Beni ne biçim bir siteye gönderdin çıkmaz sokak orası." der ve senin blog adresine bir daha uğramaz. Ama eğer gerçekten yararlı bir link ise işte o zaman geri gelir ve "Bu site harika dostum beni bilgilendirdiğin için teşekkür ederim." der ve sizin siteye daha çok uğrar :) 

Yani ne kadar yararlı link eklerseniz dofollow üzerinde sizin yararınıza olacaktır. Hatta bide gönderdiğiniz blogda size dönük dofollow link varsa üfff diyorum siteniz müthiş derecede yükselişe geçer...

Nofollow teriminde ise görmezden geldiği için herhangi bir diyalog gelişmez geliirr geçeeerr :) Ama bu şu demek olmuyor yani tüm linklere nofollow verecem riske giremem gibisinden :) Faydalı linkleri mutlaka dofollow yapın derim :)

Dofollow Link Örneği;
<a href="https://www.blogdedektifi.com/p/blog-listem.html" rel="dofollow">BLoG LisTeM</a>

Nofollow Link Örneği;
<a href="https://www.blogdedektifi.com/p/blog-listem.html" rel="nofollow">BLoG LisTeM</a>

Hepsi bu kadardı :) Takıldığınız yerde mutlaka bana yazın, sizler için ben hep buradayım ve hiç bir şekilde ücret talep etmiyorum... ;) Düşmanlarım çatlasın. :D


SinanGCL Bu Paylaşım '' Tarafından Yazılmıştır.
Yazar Hakkında: Benim kim olduğumu merak ediyorsan, beni bilenlere sor onlar benden daha iyi anlatır. ;)

Nofollow ve Dofollow Nedir?
Konusuna 20 Yorum Yapılmış

 1. Bu konu çok karıştırılıyor, çok ayrıntılı anlatmışsınız, emeğinize sağlık:)))
  Benim bloğuma geçen gün eklememiş miydik? Yanlış mı hatırladım? :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yeni sekmede açma kodunu eklemiştik senin blog için ama bu kodları kendimiz ekliyoruz. :) Örneğin benim bloğumu eklersen eğer dofollow şeklinde eklemen gerekli :)

   Sil
 2. Güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş. Düşmanlarınız çatlasın. 😂

  YanıtlaSil
 3. Evet yeni birşey daha öğrenmiş oldum. Teşekkürler

  YanıtlaSil
 4. No follow'u biliyordum da dofollow'u şimdi öğrendim sanırım linklere kendimiz eklememiz gerekiyor her linke htlm dofollow şeklinde kendimiz mi ekleyeceğiz ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Genelde o şekilde oluyor rel="dofollow" bildiğimiz ve değer verdiğimiz kişilerin linkleri olsun ;)

   Sil
  2. Yapamazsam kii (muhtemel) kapınızı tıklatırım Sinan Bey :))

   Sil
  3. Her zaman beklerim çay var :Ç :)

   Sil
 5. Harika bir yazı olmuş,teşekkürler anlatım için bundan sonra bunu dikkate alarak link paylaşacağım:)

  YanıtlaSil
 6. Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Konu girdikçe güzelleşti. Bide bildirimler sayfasında yapılanları yazıyorum sürekli :) Geliştirdikçe geliştiriyorum. :D

   Sil
 7. Domaini ilk aldığımda wordpress kullanıyordum. Rank Math eklentisi, SEO puanını artırmamız için birtakım tavsiyelerde bulunuyordu. Bunlardan biri, her yazıda mutlaka dofollow link kullanılmasıydı. Ben de bu tavsiyeye uymak için -hiçbir şey bulamasam bile- görselin kaynak sitesine dofollow link veriyordum. (örn: pixabay) Domain otoritem bir gecede 9'dan 6'ya düşünce, artık yedek sitelerime dahi ya nofollow bağlantı vermeye, hatta hiçbir yere bağlantı vermemeye başladım. Vaktiyle biri, "Senden çıkan her dofollow link, karşı tarafın domain otoritesini yükseltir ama senin puanını düşürür" demişti. Tabi siz daha iyi bilirsiniz. Teknik konularda pek bilgili olmadığım için yanılabilirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Karşılıklı dofolow olursa hiç bir sorun çıkmaz ama eğer karşılıksız bi dofolow link varsa o dediğin gibi zararlı olur. O yüzden yazımda da demiştim karşılık olursa çok iyi sonuçlar çıkar. Senin orada dofolow sadece o siteye yararlı olmuş. Nofollow kullanırsan daha iyi olur. Çünkü nofollow dersen botlar görmezden gelir. Yorumun için teşekkür ederim. :T

   Sil
 8. Dün yorum yapmıştım ama yayımlanmadı benden kaynaklıydı sanırım. Yeniden yazayım:) bari İnternet üzerinde edindiğim çoğu bilgi blogger sayesinde oldu. Diğer blogger arkadaşlarımın da bana yardımı olmuştu, sizin gibi. Bu bilgiyi de öğrenmek güzel oldu. Çok teşekkürler, emeğinize sağlık :) Bu arada yeni adınız ve tasarımınız hayırlı olsun. Çok güzel olmuş :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Spam klasörünü de kontrol ediyorum sürekli ama göremedim yorumu :) Çok teşekkür ederim yorumunuz için hep beklerim ;)

   Sil
 9. Faydalı ve bilgilendirici bir paylaşım olmuş.
  Emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil

Lütfen Link Bırakmayın!
Dikkat Spama düşen yorumlar denetimden geçerek yayınlanacaktır.

:)

;)

:D

:(

=(

:@

:X

:O

:P

:F

:Y

:A

<3


:T

:H

İletişim Formu

BLoG Dedektifi Takip Butonu

Sosyal Medya

Sosyal Medya


BLoG MaHaLLeSi

Takipçilerimiz

Takipçilerimiz

Son Gelişmeler

Yorumlar


Yorumlar

Bilgilendirme

Gizlilik Politikası Telif Hakkı Arşiv
Copyright 2022, Tüm Hakları Saklıdır.
We Google & Blogger