Logo

  Blog Sahibi; SinanGCL Türkiye, Kocaeli

Yeni Resim Formatı WebP Nedir

Yeni Resim Formatı WebP Nedir
12 Haziran 2022 Pazar
14 Yorum Yapıldı
Kez Okundu.

  Her web sitesi sahibinin hızlı yüklenen bir web sitesine sahip olmayı hayal ettiğini biliyoruz. Web sitesi sahibi olan herkes web sitesinin daha hızlı açılmasını ister. Bunun nedeni, ziyaretçilerin yavaş açılan web sitelerinde zaman kaybetmek istememeleridir. Sayfa hızını optimize etmek yani sayfanızın hızlı yüklenmesini sağlamak istiyorsanız WebP formatındaki görselleri kullanabilirsiniz. WebP'nin ne olduğunu merak ediyorsanız, JPEG'den daha küçük boyutlu bir formattır, ancak küçük boyutuna rağmen zengin, yüksek kaliteli görüntüler oluşturabilirsiniz. 


WebP Nedir? 

  WebP, 2010 yılında Google tarafından geliştirilen bir dosya biçimidir. WebP, mevcut kaliteyi korurken daha yüksek sıkıştırma oranları sunar. Web sitenizi daha hızlı yüklemek ve görüntülemek için küçük resimler hazırlayabilirsiniz. PNG ve JPEG formatlarına kıyasla bu yöntem kullanılarak daha kayıpsız sıkıştırma uygulanabilir. WebP, kayıpsız görüntüleri PNG'den %26 daha fazla sıkıştırmanıza yardımcı olabilir. 

  Öte yandan, sözde kayıplı karşılaştırma, orijinal verileri kaldırarak dosya boyutunu küçültmeyi ifade eder. Kayıplı WebP, JPEG benzeri bir kalite sağlarken herhangi bir görüntüyü kodlayarak görüntü dosyası boyutunu düşürür. 


Avantajları var mı? Nelerdir?

  Yukarıda da belirttiğimiz gibi küçük boyutlu görseller web sitelerinin daha hızlı açılmasını sağlayabilir. Diğer bir yararı da, web siteniz bir yemek ve seyahat bloğunun sahibiyse, muhtemelen WebP üzerinden çok fazla bant genişliği kullanmayacaksınız. 

JPEG (veya JPG) formatlarında sıkıştırma işlemi yapıldığında görüntü kalitesi bozulabilir.

 PNG sıkıştırılmış olmasına rağmen, görüntü kalitesini korumanın mükemmel bir yoludur. Bu biçim, logolar, metin ağırlıklı görüntüler gibi çok fazla veri veya piksel içeren görüntüler için harikadır, ancak fotoğraflar için doğru seçim değildir. 

 WebP ile her iki formatı da aynı anda kullanabilirsiniz. Boyutu %25-34 oranında küçültürken görüntü kalitesini koruyabilirsiniz. 


Peki Dezavantajları Nelerdir?

  Birçok avantajı beraberinde getirirken bazı dezavantajları da bulunmaktadır. İlk dezavantaj, Safari ve Internet Explorer'ın bu formatı desteklememesidir. Google Chrome, Opera ve Firefox'ta sorunsuz kullanabilirsiniz. Safari ve Internet Explorer'ın yakın gelecekte bu biçimi kullanmayı düzenleyeceğini düşünüyoruz.

Eğer ki seyehat yemek ürün tanıtım ve foto bloglarından biriyseniz mutlaka bu formata göz atmalısınız. :Ç Çaylar bizden okuyup yorum yapmak sizden :Ç :) Buyrun afiyet olsun ;) 


SinanGCL Bu Paylaşım '' Tarafından Yazılmıştır.
Yazar Hakkında: Benim kim olduğumu merak ediyorsan, beni bilenlere sor onlar benden daha iyi anlatır. ;)

Yeni Resim Formatı WebP Nedir
Konusuna 14 Yorum Yapılmış

 1. Lighthouse da sürekli olarak uyarı aldığım konu resimlerinizi yeni nesil formatta yükleyin.Asıl soru şu hali hazırdaki resimlerimi bu formata nasıl çevireceğim,yeni öğrenen biri olarak .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunun için converter sitelerine bakabilirsin. PNG WebP converter yazarsanız karşınıza bunu yapan siteler çıkacaktır.

   Sil
  2. Teşekkür ederim :) sorularım devam edecek ,sırada title etiketleri var

   Sil
  3. Tabi sıkıntı yok :) Destek sayfasından yazabilirsin ;)

   Sil
 2. Benim için en kötü dezavantajı webp uzantılı görselleri jpg veya png'de olduğu gibi sitelere yükleme yapmak için kullanamıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nasıl yani abi tam olarak anlamadım. 🤔

   Sil
  2. Başka sitelerden indirdiğim webp uzantılı görselleri yine farklı sitelerde görsel ekleme alanından eklememe izin vermiyor sistem. Kısacası o fotoları kullanamıyorsun.

   Sil
  3. Zaten diğer kişiler bunu kullanmasın diye yapılıyor bu durum abi. Çalınmasının önüne geçiliyor. Blogger panelinden resmi yükleyebilirsin.

   Sil
  4. Aşağıdaki yoruma fotoğrafı kullanmak için bir uygulama söyleyeceğim film gündemine oradaki programla resmi düzenleyip kullanabilirsin..

   Sil
 3. Selamlar, Ph'ta fotoların bazılarını web çıkışı olarak alıyorum. Cloudceonvert'i denedim şimdi. JPEG i Webp ye çevirdim. 72 kb den 34 kb ye düştü boyut. Webp fotografını açmak isteyince açamadım internet explorer'e yönlerdirdi bununla açabilirsin dedi. Post hazirlarken denerim bakalım sonuç nasıl olacak. Konuyla ilgili bilgim yoktu, çok teşekkürler. Fotoğraf site açış hızını kötü etkiliyor hakikaten. Search Console'da bir bir görüyorum sorunlu büyük fotoları ama boş veriyorum çoğunlukla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu şekilde olan uzantıları Paint Net fotoğraf düzenleyici uygulama ile açıp düzenleyip destekleyen sitelere yükleyebilirsin. Google yapımcı olduğu için blogger üzerinde Webp dosyasını yüklemeye izin veriyor. Size dediğim uygulamayı indirip bakarsanız fotoğrafları açıp düzenlediğini göreceksiniz. Bilgisayara geçtiğimde bu uygulama hakkında bir yayın paylaşacağım. Ek olarak ise konu içinde jpeg PNG ve webp formatında görseller ekleyeceğim.

   Sil
  2. Bu sizin işinize kesinlikle yarayacaktır. Program hakkında detaylı anlatım yayını paylaşacağım.

   Sil

Lütfen Link Bırakmayın!
Dikkat Spama düşen yorumlar denetimden geçerek yayınlanacaktır.

:)

;)

:D

:(

=(

:@

:X

:O

:P

:F

:Y

:A

<3


:T

:H

İletişim Formu

BLoG Dedektifi Takip Butonu

Sosyal Medya

Sosyal Medya


BLoG MaHaLLeSi

Takipçilerimiz

Takipçilerimiz

Son Gelişmeler

Yorumlar


Yorumlar

Bilgilendirme

Gizlilik Politikası Telif Hakkı Arşiv
Copyright 2022, Tüm Hakları Saklıdır.
We Google & Blogger