Logo

  Blog Sahibi; SinanGCL Türkiye, Kocaeli

Ağaç Ev Sohbetleri 148

Ağaç Ev Sohbetleri 148
20 Haziran 2022 Pazartesi
27 Yorum Yapıldı
Kez Okundu.  Yep yeni bir haftadan ve yeni bir günden herkese merhabaaa... Bu hafta tüm istedikleriniz, düşündükleriniz ve gönlünüzden geçen herşey gerçekleşsin. Musmutlu günlerimiz olsun inşallah.(Amin). 
 DeepTone tarafından organize edilen Ağaç Ev Sohbetleri etkinliğinin 148ci serisine geldik. Bu haftaki Ağaç Ev Sohbetleri'nin konusu benden olsun. Ayrıca önceki Ağaç Ev Sohbetleri'ni ve konu başlıklarını öneren diğer arkadaşlarımızın isim listesini Kaplan Diary'nin bloğunda bulabilirsiniz. Kesinlikle uğrayın derim. ;)

Bu Haftaki Konumuz: Ön yargı yapar mısın? Ön yargı yapanlara karşı yaklaşımın nasıl?

  Ön yargı yapmayı kesinlikle sevmem ve ön yargı yapanlara karşı tavrım çok sert olur. Kişi karşındaki bireyi tanımadan onun hakkında hiç bir şekilde yorum yapmamalıdır. Birde kulaktan duyma sözlerle karşındaki kişiye bazı sözlerde bulunur ve hiç bir şekilde konuşmasına fırsat vermez. 

  Ön yargının her türü kötüdür ve en acımasız olanı da insana karşı yapılandır. Bi insanı tanımadan, bilmeden dışarıdan bakıp "ne kadar soğuk insan, ne kadar huysuz ve ne kadar kötü birisi" gibi sözler etmek, o kişiyi tanımaya çalışmadan ön yargı oluşturmak çok insafsızca bir davranış.

  Kesinlikle ve kesinlikle bir insanda olmaması gereken bir davranıştır. Hiç kimseye ön yargı olmamamız gereklidir. 

Yaşanmış bir olay ile devam edelim;
 Bir kadın 1 veya 2 yaşlarında konuşmayı yeni yeni öğrenmiş çocuğu ile otobüse bindi. Otobüsteki gençlerden birisi kadına yer verip koltuğa oturttu. Hemen yan koltukta oturan 50-55 yaşlarında bir adama vardı ve bir süre sonra uyuya kaldı. Kadının  çocuğu, adama dönüp sürekli uyuyoo uyuyoo diyodu. Adam uyanır gibi olmuş ve küçük çocuğa hiç tepki göstermemiş. Bu sefer kadın "ne suratsız birisi, insan taş olsa bi gülümser" diye dudaklarının içinden konuşmaya başladı. Çocuk şebeklik yapmaya devam edip yine uyuyo diyince adam gülümseyerek çocuğu sevip, işaret diliyle bir şeyler söylemiş. Çocuğu olan kadın o an bi duraksamış ve otobüsteki diğer kişilerin bakışlarıyla yerin dibine girmiş. Adamın işitme engelli olan ihtimalini haliyle hiiç düşünmemiş.

 Yani ön yargı, insanın kalbine inen tüm yolları kapatan oldukça ağır bir kaya parçasıdır. Diyebilir miyiz?


SinanGCL Bu Paylaşım '' Tarafından Yazılmıştır.
Yazar Hakkında: Benim kim olduğumu merak ediyorsan, beni bilenlere sor onlar benden daha iyi anlatır. ;)

Ağaç Ev Sohbetleri 148
Konusuna 27 Yorum Yapılmış

 1. Çok doğru söylüyorsunuz. Sözlerine kesinlikle katılıyorum.

  YanıtlaSil
 2. hepimiz önyargısızız desek de hepimizde vardır herhalde :) örnek fenaydı valla :) konu da güzeldi :)

  YanıtlaSil
 3. Konu güzel:) Bu konuyla ilgili youtube kanalında sosyal deney adı altında bazı kısa filmler izlemiştim. Sözgelimi zengin bir kadın pejmürde kıyafetler giyip lüks bir mağazaya giriyor. Doğal olarak kimse ilgilenmiyor, satıcı kızlar arkasından burun kıvırıyor. Kadın bir şey beğeniyor ve fiyatını soruyor, kadın daha pahalı, kalitelisi yok mu bunun diyor. Kadında paranın olduğunu öğrendiklerinde şekil tamamen değişiyor, çay kahve ikramları, mağaza müdürünün gelip özel olarak ilgilenmesi son derece şaşırtıcıydı. Sevdiğim bir hikâye vardır, sonu ye kürküm ye diye biter. Gerçekten doğru bir söz.
  Ben bu tür tartışmalarda tribüne oynamak istemem. Yani aaa, önyargı çok kötü bir şeydir, ben asla öyle biri değilim demek işin kolayına kaçmak bence ve bunun gerçeği yansıttığını düşünmüyorum. Size bugün yaşadığım bir olayı anlatıp sözlerimi bitireyim. Yaşlı bir kadın, elinde baston ve yürürken aşırı şekilde zorlanıyor. En az seksen yaşında. Kaldırımın kenarında durdu, caddeye adımını atmak için adeta enerji topluyor. O sırada yanımda yürüyen yine yetmişli yaşlarda bir beyefendi kadına doğru eğilip "yardıma ihtiyacınız var mı?" diye sordu. Kadın ne düşündüyse, muhtemelen sarkıntılık olarak gördü bu yardım teklifini, eliyle git işine dercesine karşılık verdi. Adamla yan yana yürüyorduk. Ne hale geldik dedi, yardım teklif ettik, teşekkür edeceğine aldığımız karşılığa bak. Önyargının temelinde sanırım güvensizlik yatıyor ve toplumda güvensizlik olduğu sürece önyargı da olacak ister istemez:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel bir hikayeymiş. Ön yargılı olmamak gerekiyor ama bunu yapmak gerçekten zor. Bende bazen düşüncelerimle öyle oluyorum ama kendi kendime içimden diyorum ön yargı yapma diye.

   Kesinlikle Önyargının temelinde sanırım güvensizlik yatıyor sözünüz katılıyorum. Nesil günden güne değişiyor. Aynı zamanda da güvensizlik fazlasıyla artmış durumda.

   Ellerinize emeğinize sağlık. Yorumunuz için teşekkür ederim. :Ç Çay ikram etmeden göndermem sizi :) :Ç buyurun afiyet olsun ;)

   Sil
 4. hepimizin iyi kötü ön yargıları var maalesef. Bu tarz yazılarda hemen empati yapıyorum.İnsanlara karşı çok fazla olmasa da Maalesef bende de ön yargı var..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim. :Ç çay ikram edelim hoş geldiniz :)

   Sil
 5. diyebiliriz.. hikaye oldukça manidar:)

  YanıtlaSil
 6. Örnek gayet güzelmiş. Yazdım ben de

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. En kısa zamanda uğrayacağım. Yazanlar listesine sizide ekledim :) :T

   Sil
 7. Güzel bir konu seçmişsin ancak sorunun Türkçe kullanımında bir sıkıntı var. :) Önyargılı olunur, yapılmaz. Aslında bunu düzeltebilirsen (tabii yazan herkes) okuyacak olan gençlerin yanlış bilgi edinmesini de önlemiş oluruz.

  Önyargı, ilişkileri baltalayan bir şey. İnsanız doğal olarak bazı duygularla hareket ettiğimizden kolayca tuzağa düşebiliriz ama kendimizi bu duygudayken yakalarsak düzeltebiliriz. Aktardığın olay tipik ve güzel bir örnek. Teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahahah şimdi anladım mevzuyu :O :D Neyse oldu artık böyle yapacak bir şey yok :) Herkes yazdı :) Ama öğrenmiş oldum ;)

   Sil
 8. Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim listeye ekliyorum hemen. Ayrıca bloğuna girdim takibe aldım. Son paylaştığım konu senin yararına olacak oraya da bak istersen :) :Ç çayda ikram edelim sıcak sıcak :)

   Sil
 9. Güzel konuya parmak basmışsınız, teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim :) :Ç çay ikram edelim hemen ;)

   Sil
 10. Son paylaştığım yayın da bu konuya uygun düştü. Geçen seferki Cennet konusunda da paylaştığım yazı denk gelmişti. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şansınıza böyle denk geliyor sanırım. :) :Ç çay ? :)

   Sil
 11. Yargının kendisi bile bazen kötü iken ön yargı nasıl iyi olabilir ki zaten?

  Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz ve ziyaretiniz için teşekkür ederim :T :Ç Çay içmeden göndermem :)

   Sil
 12. Önyargılı değilim diye ksetirip atamam, yapmışımdır mutlaka ya da yapıyorumdur belki farkına bile varmadan.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle katılıyorum. Hoş geldiniz :Ç çay ikram edelim hemen sıcak sıcak :)

   Sil
 13. Hepimiz zaman zaman ön yargılı olabiliyoruz,bazen kendimi yakalıyorum bunu yaparken.Sanırım etraftan hep kötülük beklediğimizden olsa gerek.Oysa birini hiç tanımadan dış görünüşüyle,kıyafetiyle,duruşuyla yargılamanın yanlış olduğunu bile bile yapıyoruz istemsizce maalesef.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle :) Nerelerdesin sen yahu :) Taşınabildin mi? ;)

   Sil
 14. Önceleri fazlasıyla ön yargılıydım. Bu konuda ailemden de oldukça eleştiri alıyordum. yaşadığım bazı şeylerden sonra ön yargılı olmayı tamamen bıraktım, doğru gelmiyor bana. Herkesin bakış açısı farklı ama insanların ne yaşadığını bilmeden, hayatını bilmeden bir şeyler konuşmak bence yanlış.
  Çok güzel yazmışsınız, emeğinize sağlık:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. :) Hoş geldin bloğuma :Ç Çay ikram edelim demlik kaynıyor. ;)

   Sil

Lütfen Link Bırakmayın!
Dikkat Spama düşen yorumlar denetimden geçerek yayınlanacaktır.

:)

;)

:D

:(

=(

:@

:X

:O

:P

:F

:Y

:A

<3


:T

:H

İletişim Formu

BLoG Dedektifi Takip Butonu

Sosyal Medya

Sosyal Medya


BLoG MaHaLLeSi

Takipçilerimiz

Takipçilerimiz

Son Gelişmeler

Yorumlar


Yorumlar

Bilgilendirme

Gizlilik Politikası Telif Hakkı Arşiv
Copyright 2022, Tüm Hakları Saklıdır.
We Google & Blogger